تبلیغات
مهندسی مکانیک - ادامه مقاله در مورد پلیمرها:

ادامه مقاله در مورد پلیمرها:

نویسنده :Mohamad Marandi
تاریخ:سه شنبه 22 دی 1388-06:00 ق.ظ

ادامه مقاله در مورد پلیمرها:

5=ویژگی‌های نانوكامپوزیت‌های پلیمر خاك­رس

خواص مكانیكی نانوكامپوزیت‌های پلیمر-نایلون6 كه از نظر حجمی فقط حاوی پنج درصد سیلیكات است، بهبود فوق‌العاده­ای را نسبت به نایلون خالص از خود نشان می‌دهد. مقاومت كششی این نانوكامپوزیت 40 درصد بیشتر، مدول كششی آن 68 درصد بیشتر، انعطاف‌پذیری آن 60 درصد بیشتر و مدول انعطاف آن 126 درصد بیشتر از پلیمر اصلی است. دمای تغییر شكل گرمایی آن نیز از 65 درجه سانتی­گراد به 152 درجه سانتی­گراد افزایش یافته است. در حالیكه در برابر همة این تغییرات مناسب، فقط 10درصد از مقاومت ضربه آن كاسته شده است. نتایج تحقیقات حاكی از آن است كه میزان آتشگیری در این نانو كامپوزیت پلیمری حدود 70 درصد نسبت به پلیمر خالص كاهش نشان می­دهد و این در حالی است كه اغلب خواص كاربردی پلیمر نیز تقویت می­شود. البته كاهش در میزان آتشگیری پلیمرها از قدیم مورد بررسی بوده است. بشر با تركیب مواد افزودنی به پلیمر میزان آتشگیری آنرا كاهش داد ولی متاسفانه خواص كاربردی پلیمر هم متناسب با آن كاهش می­یافته است. در واقع كاهش در آتشگیری همزمان با بهبود خواص كاربری پلیمرها ویژگی منحصر به فرد فناوری نانو است، خصوصاً اینكه تنها با افزودن 6 درصد ماده افزودنی به پلیمر تا 70 درصد آتشگیری آن كاهش می­یابد. برخی نانوكامپوزیت‌های پلیمر خاك­رس پایداری حرارتی بیشتری از خود نشان می‌دهند كه اهمیت ویژه‌ای برای بهبود مقاومت در برابر آتش­گیری دارد. این مواد همچنین نفوذپذیری كمتری در برابر گاز و مقاومت بیشتری در برابر حلال‌ها از خود نشان می‌دهند.

6-كاربرد بیوپزشكی پلیمرها

لازم است كه كاربردهای بیوپزشكی پلیمرها نیز ذكر گردد. پلیمرها نقش فزاینده­ای را در ایمپلنت­ها (موادی كه در داخل بدن به كار برده می­شوند)، دندانپزشكی، جراحی بافت‌ها و رگ‌ها دارند كه این كاربردها، بازار بزرگی برای پلیمرها و فعالیت­های تحقیقی بین‌رشته­ای ایجاد كرده است.

1-6-استفاده از نانوذرات پلیمری در واکسن‌های سرطان

محققان ژاپنی برای مبارزه با تومور‌ها، نانوذراتی را طراحی کرده‌‌اند که می‌توانند پادژن‌های توموری را به سلول‌های سیستم ایمنی رسانده، موجب تحریک تولید پادتن‌ها شوند. واکسن‌ها ترکیبات بسیار پیچیده‌ای از پروتئین‌ها و سایر موادند که برای ایجاد حداکثر پاسخ ایمنی علیه آن پروتئین‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از عوامل تعیین‌كنندة توانایی واکسن در القای ایمنی، قابلیت‌ شناسایی بین پادژن پروتئینی و سلول‌های سیستم ایمنی معروف به سلول‌های ارائه‌کننده پادژن(APCs) است.

این محققان با استفاده از پلیمر زیست‌سازگار پلی گاما گلوتامیک اسید، موفق به ساخت نانوذرات خودآرایی شده‌اند که در فرایند پلیمریزاسیون خود پروتئین‌ها را نیز درون خود به دام می‌اندازند. این نانوذرات نسبتاً پایدارند و محتوای پروتئینی خود را در دوره‌ای تقریباً یک ماهه آزاد می‌نمایند. این ذرات قابلیت خشک‌‌ شدن در حالت انجماد را دارند و می‌توان به‌راحتی آنها را مجدداً آماده مصرف نمود؛ این یکی از ویژگی‌های هر واکسن خوب به شمار می‌رود و امکان استفاده از آن را در مراکز دور دست فراهم می‌نماید. برای آزمایش کارایی این واکسن‌ها، این محققان اوالبومین را درون آنها قرار داده، سه گروه از موش‌ها را ـ که دارای تومور‌های ملانومای متاستاتیکِ مولد اوالبومین بودند ـ واکسینه نمودند. یک گروه نانوواکسن، گروه دوم اوالبومین و گروه سوم سالین نرمال دریافت نمودند. ایمن‌سازی با انجام سه تزریق در طول یک هفته انجام گرفت.

هجده روز بعد از آخرین تزریق، ریه موش‌ها بررسی شد و جالب اینکه هیچ مورد جراحت متاستاتیک در ریه موش‌های نانوواکسینه‌شده، مشاهده نگردید. این در حالی است كه موش‌های دو گروه دیگر ـ که اوالبومین یا سالین دریافت کرده بودند ـ دارای تعداد زیادی برآمدگی‌‌های متاستاتیک در ریه خود بودند.

آزمایش‌های ‌بعدی نشان داد که این نانوذرات به‌طور کامل و کارامد به‌وسیلة APCها برداشت می‌شوند، همچنین توانایی خروج از آندوزوم‌ها و آزاد نمودن پادژن‌ها در سیتوپلاسم APCها را دارند، که این امر پاسخ ایمنی را تشدید خواهد كرد. نتایج این تحقیق که از سوی شینساکو ناکاگاوا و نائوکی اوکادا در دانشگاه اوزاکای ژاپن انجام گرفته‌است، در مجلة Biochemical and Biophysical Research Communications تحت عنوان ساخت واکسن بر اساس نانوذرات γ-PGA دوگانه دوست: با توانایی رساندن پروتئین‌ها به فضای سیتوزولی منتشر گردیده‌است.

 

2-6-کاربرد در دندانپزشکی:

گوتا پرشا به عنوان ماده نافذ برای بستن یا پر کردن فضای خالی دندان بعد ازEndodontic Therapy: (مراحل معالجه ساقه دندان که نتیجه پایانی آن حذف عفونت و محافظت دندان گند زدایی شده از هجوم میکروب ها در آینده است) استفاده می شود.
خواص فیزیکی و شیمیایی گوتا و بی اثر بودن آن بر روی محیط زیست و نقطه ذوب و انعطاف پذیری و قابلیت چکش خواری آن( چقرمه بودن) باعث شده که گوتا نقش مهمی را برای مدت زیادی در Endodontics ایفا کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر