تبلیغات
مهندسی مکانیک - قید وبند (جیگ و فیکسچر) - مقدمه

قید وبند (جیگ و فیکسچر) - مقدمه

نویسنده :Mohamad Marandi
تاریخ:پنجشنبه 18 مهر 1392-07:31 ب.ظ

تعریف قید وبند (جیگ و فیکسچر)

معمولا ابزارها یاگیره هایی كه جهت نگهداری قطعه وهدایت ابزار روی ماشینهای مته مورداستفاده قرارمی گیرد قیدگویند و ابزارهایی كه جهت بستن قطعه كار روی ماشینهای تراش،فرز،صفحه تراش، سنگ و…بكاربرده می شوند به عنوان بند و یا بست نامگذاری شده اند.

قید وبند ابزارهایی هستند كه جهت استقرارونگهداری قطعه كارهنگام تولید یاماشین كاری بكاربرده می شود. روی میز ماشینهای افزازمانند ماشینهای(مته،تراش،فرز،سنگ،صفحه تراش) نصب می شوند وهمچنین جهت اندازه گیری قطعات و نظایرآن مورد استفاده قرارمیگیرند.معمولا قیدوبستها به سه دسته تقسیم میشوند:

۱- قیدوبستهای فراگیركه در ماشین كاری قطعات درابعادمختلف مورداستفاده قرارمی گیرندمانند(گیره های ماشین، سه نظامهای تراش و…)

۲- قیدوبندهای چندمنظوره كه قابلیت تنظیم دوباره جهت ماشینكاری قطعات مختلف را دارا می باشد كه این نوع قیدوبندها خود به دوگروه تقسیم میشوند:

الف) قیدوبستهای چندمنظوره نوع اول كه به طوركامل طراحی وساخته شده اندوازقطعات مختلف باشكل های مختلف تشكیل شده است این قطعات دركنارهم یاروی هم سوار شده وباهرترتیب چیدن قطعه خاصی رامی توان گیره بندی نمود.

ب) قیدوبستهای چندمنظوره نیمه طراحی شده(قابل تنظیم دوباره)كه بااستفاده ازقطعات تنظیمی استانداردطراحی وساخته می شود. معمولا قسمتهای اصلی این نوع قیدوبستها(مانندبدنه به همراه مكانیزمهای اهرمی یابادامكی و…) به صورت آماده ازبازارخریداری گردیده که بستگی به شكل هندسی قطعه كار و اندازه آن دارد.

3- قیدوبستهای مخصوص كه برای ماشین كاری قطعه خاص بسته به نوع ماشین تیراژ قطعه بصورت دستی یاخودكارطراحی وساخته می شود. استفاده ازقیدوبستهای فراگیریاچندمنظوره بیشتردرقطعات تكی وتولیدكوچك مورداستفاده قرارمی گیردودرتولیدانبوه بیشترازقیدوبستهای مخصوص استفاده میشود.

ساختمان همه قیدوبندهاازقسمتهای زیرتشكیل می شوند:

الف)بدنه واسكلت آن ب)اجزای موقعیت دهنده

پ)اجزای گیره بندی ت)اجزای راهنمای ابزار(درقیدها) ث)اجزای اعمال نیروساخت

قیدوبندازنظركاربرد بستگی به نوع فرایند تولید دارد و هزینه و زمان ساخت آن در صنعت مهم است وباید طوری مكانیزم قیدوبندطراحی شود كه هزینه كمتری برای آن صنعت دربرگیرد. هزینه ساخت قیدوبند دردرجه اول بستگی به قطعه كاریا فرآیندتولید ودقت آن وكیفیت آن وابستگی به طراحی وساخت آن دارد. یكی ازمزایای مهم ساخت وقیدوبند درتولید تیرازبالا می باشد که در حین تولید با بکارگیری آن دقت در كاروسرعت دركاربالا می رود.

مقدمه ای در مورد جیگ و فیکسچر

تقاضای جهانی برای کالاهای ساخته شده با سرعت مبهوت کننده ای رو به افزایش است.صنایع تولیدی نیز با روشهای جدید و گوناگون به این تقاضا پاسخ میدهند.از زمان ظهور تدریجی کنترل عددی و تولید به کمک کامپیوتر تا رسیدن روشهای مدرن تولید نظیر سیستمهای تولید قابل انعطاف(FMS) و روشهای کنترل آماری( SPC)تولید به هنگام (JIT )و روشهای

تولید که در پاره ای موارد حقیقتا هنرمندانه هستند تغیرات و پیشرفتهای بسیاری کرده اند. ایجاد این تحولات نیازمند به کارگیری روشها وتجهیزاتی جهت نگهداشتن و مهار کردن قطعه کار در ماشین آلات است که صرفه اقتصادی وعملیات تولیدی ساده تر را تامیین کند.

با توجه به اینکه تولید کنندگان امروزی تمایل دارند برای کاهش هزینه ها و افزایش سود سطح موجودی انبارها خود را کاهش دهند نیاز به استفاده از تجهیزات مطمئن و کار برای نگهداشتن قطعه کار برای رسیدن به تولید مداوم و هرچه بیشتر احساس میشود. با توجه به اینکه در طی مراحل مختلف تولیدی قطعات مختلف بر روی ماشین آلات مختلفی قرار می گیرد استفاده از یک نوع قید و بند برای نگهداشتن قطعات کافی نخواهد بود. با این وجود تجهیزات نگهدارنده مختلف شباهت هایی با یکدیگر دارند.

جیگ و فیکسچر ها مجموعه از اتصالات و نگهدارنده ها و . .. است که باعث تسریع در امر تولید میشود.


انتظارات ما از جیگ و فیکسچر ها عبارتند از:

دارای هزینه کم در طراحی باشند

سرعت بالایی در بستن باشند

در تغیرات محیط مقاوم باشند

قالب جامد محکم داشته باشند

قابل بازیافت باشند

قابل ذکر است قالبهایی که در بازار عموما استفاده میشود عبارتند از: ریختگری، پرسی و جیگ و فیکسچر می باشند. یک فیکسچر میتواند جیگ باشد ولی یک جیگ نمیتواند فیکسچر باشد. از موارد مهم بعد از طراحی جیگ و فیکسچر ها  و ثابت کردن آنها حذف درجه آزادی ، حذف گشتاور و دقت در تلرانس می باشد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.