تبلیغات
مهندسی مکانیک - متالوژی پودر( 13 - پایانی)

متالوژی پودر( 13 - پایانی)

نویسنده :Mohamad Marandi
تاریخ:پنجشنبه 15 بهمن 1388-12:00 ق.ظ

ادامه مقاله در مورد متالوژی پودر:

ویژگیهای پودر فلزی

ویژگیهای  یك پودر مهم می باشد زیرا معمولا انتخاب یك روش فرایند ویژه به وسیله این مورد انجام می شود . مشخصات پودر تقریبا یك روش پیچیده است نه فقط ویژگی های منحصر به فرد ذرا ت (اندازه ، شكل و غیره)‌ بایستی تعیین شوند ؛ بلكه هم چنین مشخصات توده پودر (توزیع اندازه ذرات ، ویسكوزیته ظاهری و غیره ) و خلل و فرج در توده پودر (اندازه متوسط خلل و خروج ها ،‌حجم خلل و خروج ها ) . به طور كلی مشخصات زیر بایستی تعیین شوند :

 

تركیب شیمیایی : تركیب شیمیایی همانند حجم ناخالصی می تواند با شیوه های شیمیایی تجزیه و تحلیل معمولی تعیین شود؛فراترازاطلاعات شیمیایی جرم،‌اغلب نیازی برای دانستن شرایط سطح پودر وجود دارد (اكسیداسیون رشته های آلی قابل مشاهده ، پوشش سطح و غیره ) اندازه گیری اتلاف وزن هیدروژن (ASTM E159) می تواند ایده ای در رابطه با اكسیداسیون سطح بیان كند ، هنگامی كه میزان غلظت می تواند به وسیله انحلال اسید اندازه گیری شود . در برخی موارد خاص ، وسیله الكترونی طیف سنجی مورد نیاز است .

ساختار درونی ذرات : جدایش ریز ، خلل و فرج داخلی و رسوب كردن می تواند به وسیله ی تكنیك های میكروسكوپی مرسوم مانند میكروسكوپ نوری و میكروسكوپ الكترونی مطالعه شود .

اندازه ی متوسط ذرات و توزیع اندازه ذرا ت : انواع رنج وسیعی  از روش ها برای اندازه گیری توزیع اندازه ذرات در دسترس هستند ، یك شیوه از توانایی چشم برای سریع دیدن ذرا ت با اندازه نا پیوسته در یك میكروسكوپ استفاده می كند (ASTM E20) روش مشهور دیگر الك كردن (غربال زنی ) می باشد : پودر از طریق دسته ای از غربال ها با افزایش اندازه منفذ (Mesh) و مقدار پودر در هر غربال بهره برداری می شود ، وزن می شود . تكنیك های دیگر براساس اندازه گیری رسوبی، رسانایی الكتریكی ، پراكندگی نور یا حتی تكنیك های اشعه x برای بسیاری از پودرهای ظریف می باشند.

 

شكل ذرات : یك حالت ممكن برای شكل ذرات در شكل6-2 نشان داده شده است شكل ذرات بسیار مهم است و بایستی با توزیع اندازه در نظر گرفته شود ؛ كه می تواند توسط میكروسكوپ الكترونی تعیین شود .

مساحت رویه: 

مساحت سطح ویژه به صورت سطح بر واحد جرم بیان می شود (m2/g) و به شكل پودر ، بسیار وابسته است  مساحت رویه می تواند توسط تكنیك جذب تعیین شود .

چگالی ظاهری :

چگالی ظاهری پودر به معنای وزن بر واحد حجم پودر تعریف می شود بعد از ریختن از طریق یك جریان سنجش (ASTM B212,ASTM B213)Hall ویا یک حجم سنج B329) SCOTT (ASTM

چگالی انباشتگی (لرزشی):

چگالی انباشتگی،وزن تقسیم بر حجم بعد از ارتعاش پودر است ASTM B527))

دبی : دبی پودر فلز بر ویژگی های نهایی محصول  متالورژی پودر تاثیرنمی گذارد اما برای پركردن مناسب قالب در طول فشرده سازی ، مهم می باشد . دبی توسط جریان سنجش Hallقابل اندازه گیری است

ملاحظات ایمنی

برخی از پودرهای فلزات و تركیبات فلزی تاثیرات مضری روی مصرف كنندگان در معرض این پودرها دارد . بررسی پودر نیازمند ملاحظات ایمنی مناسب و پاكیزگی می باشد . افرادی كه در معرض غبار فلزی قرار دارند ، دچار بیماری های تنفسی یا دیگر معلولیت ها می شوند .

اندازه ی ذرات و وزن مخصوص مواد تا حد زیادی  محل رسوب گذاری را برای ذرات زنده تعیین می كند . ذرات درشت كاملا در پوسته ها به دام می افتند و به شش ها نمی رسند : ذرات ظریف ، در هر صورتی می توانند به شش برسند و ممكن است درون بدن حل شوند . در حال حاضر،نشانه های كلی برای تشخیص تاثیرات مفید تماس یا لمس معمولی انواع عمومی  آلومینیوم و یا  آلیاژ  های آن وجود ندارد . در هر حال ، هنگام استفاده از پودرهای عنصری همانند عنصر  آلیاژ ی ، مراقبت ویژه ای مورد نیاز است (مانند Cd,As,Ni,Cr)

عیب دیگر پودرهای آلومینیومی ، ناپایداری حرارتی آن ها در حضور اكسیژن است . پودرهای  آلومینیوم در حالتی كه به طور بسیار ظریفی پودر شده باشند ، آتشگیر بوده (درهوا می سوزد) و بالقوه قابل انفجار اند . پودرهای  آلومینیوم به تماس بسیار كمی با اكسیژن در اتمسفر نیاز دارند (كمتر از 3%) درجه حرارت احتراق پایینی داشته(کمتر از 6000c)و محدوده قابل احتراق بسیار كمی دارند (20-50 g/m3) جلوگیری از آتش و انفجار به وسیله موارد زیر انجام می شود :

منابع آماده احتراق (مانند تخلیه الكترواستاتیك)

غبارزاینده

تركیبات گازی اتمسفر

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر